Zanim wybierzesz zawód – przeczytaj!
Przed młodymi ludźmi otwierają się wielkie możliwości, jednak w związku z bardzo szeroką ofertą szkół i dużą ilością pomysłów na siebie nie trudno o to, żeby młodzież pogubiła się w tym wszystkim. Podjęcie decyzji w sprawie wyboru zawodu jest decyzją, która na całe życie ukształtuje człowieka i sprawi, że znajdzie się na takim, a nie innym poziomie drabiny społecznej. Wybierając dalszą drogę kariery często sugerujemy się tym, czym zajmuje się nasz dobry kolega, a rzadziej tym jakie stanowisko zajmuje jeden z rodziców. Zresztą przynoszone z pracy do domu frustracje doskonale zniechęcają nasze pociechy do wybrania zawodu rodziców.
Czasem dobrze, a czasem nie. Dobrze jest jeśli mamy kogoś bliskiego, kto przetarł szlak w konkretnym zawodzie. Prościej o pracę, a i o pomoc w danej dziedzinie, bo nic nie zastąpi rady doświadczonego pracownika. Do tego dochodzą predyspozycje do danego zawodu, które tak jak kolor oczu dziedziczymy po swoich rodzicach. Do najważniejszych aspektów, które należy rozważyć przy wyborze zawodu należą zarobki, popyt na dany zawód na rynku pracy, zdrowie, a w tym zarówno to fizyczne jak i psychiczne. Podejmując pracę mamy nadzieję, że nasze życie będzie godne. Chcemy utrzymać się, a przy tym i korzystać z dobrodziejstw tego świata – ot choćby podróżując w jego zakątki w czasie wakacji.
Godne zarobki dają nam poczucie spełnienia i bezpieczeństwa, co jest ważnym jeśli nie najważniejszym dla nas do osiągnięcia celem. Zdajemy sobie sprawę, że rozpoczynając naukę zawodu nie mamy pewności, czy dany zawód za cztery, czy pięć lat będzie nadal tak samo atrakcyjny. Ryzyko istnieje, ale warto zajrzeć do statystyk, które są na ten temat prowadzone. Najlepiej zarabiającymi osobami są specjaliści w wąskich dziedzinach. Dzięki temu, że jest ich mało to oni dyktują warunki zatrudnienia. Nie podążajmy śladami koleżanek z klasy i wybierajmy własną drogę. To się po prostu opłaca. Wybierając zawód dla siebie musimy też odnieść się do swojego stanu zdrowia, gdyż niektóre z zawodów wymagają szczególnych predyspozycji.
Tyczy się to zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego, o czym nie należy zapominać. Ponieważ nie zawsze nasze wybory są trafne, nie pozostaje nam nic innego jak przekwalifikować się. Jeżeli czujemy, że robimy coś, co nas w ogóle nie interesuje, czym prędzej dokształćmy się w innym kierunku, zdobądźmy odpowiednie kwalifikacje, bo im później tym trudniej.