Waga samochodowa. Jak na niej zważyć samochód?
Ważenie samochodu niekiedy jest koniecznością. Przykładem jest tu ważenie busa z ładunkiem, w celu upewnienia się, że jego masa całkowita nie jest większa od dozwolonej. Waga samochodowa dokładnie pokazuje masę auta, jednak pod warunkiem, że ważenie jest wykonane poprawnie. Jak zważyć samochód, by wynik ważenia był prawdziwy?
Odpowiednie ustawienie auta na wadze to podstawa
Waga samochodowa poprawnie zważy auto, jeśli wjedziemy na nią wszystkimi kołami, prosto ustawiając auto. Jeśli choć jedno koło będzie poza wagą, pokaże ona masę auta, ale o wiele mniejszą. Zawsze więc warto pamiętać o tym, by w poprawny sposób wjeżdżać na wagę. Istotne jest też to co przewozimy w aucie. Jeśli mamy w nim wiele dodatkowych rzeczy, których nie chcemy zabierać w trasę, przed ważeniem samochodu trzeba je wyciągnąć Wiele – z pozoru drobiazgów – powoduje znaczne zawyżenie masy auta. Dobrze więc jest ważyć samochód tylko z tymi rzeczami, które są w nim niezbędne.
Ważenie samochodu warto przeprowadzać z pełnym zbiornikiem paliwa. Jeśli podjedziemy z prawie pustym, waga oczywiście pokaże masę auta, jednak po jego zatankowaniu waga znacznie się zwiększy. Wiele samochodów ma zbiorniki paliwa o pojemności 90 litrów. Zatankowanie auta do pełna zwiększa więc masę auta o wiele kilogramów. Ważąc auto nie można też zapominać o tym, by wjeżdżać na wagę tylko wtedy, gdy pokazuje ona wartość zero. Jeśli pusta waga pokazuje jakąś masę, najprawdopodobniej trzeba ją odpowiednio ustawić i potem dokonać ważenia samochodu