Stabilizacja posadzki betonowej przez wygrzewanie

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie zasadnicze. Czy konieczne wygrzewanie posadzki jest i czy trzeba wykonać je od razu? Od razu, czyli kiedy? Prace betoniarskie i sezonowanie kończy wygrzewanie posadzki Schemat jest prosty. Nie można przecież wszystkiego zrobić naraz. Nawet w dobie bardzo zaawansowanej technologii budowlanej wygrzewanie posadzki po roku zazwyczaj jest możliwe. Chyba że planowane oddanie obiektu i zasiedlenie jest kwestia nadchodzących tygodni. Wszystko jednak ma być zaplanowane. Nie należy pewnych prac robić za wcześnie. Wylany beton wymaga właściwego traktowania.
Po co właściwie robi się wygrzewanie posadzki Pompa ciepła na przykład, która ma tłoczyć podgrzaną wodę do rur umieszczonych w podłodze podniesie szybko temperaturę posadzki. Jeśli beton nie wyschnie, a zostanie wpierw pokryty warstwa wykończeniowa, bardzo szybko zawarta w betonie woda zamieni się w parę. Jednak brak możliwości odparowania spowodować może zniszczenia wszystkich warstw pod niewygrzanym betonem i nad nim. Płytki pokrywające podłogę mogą odkleić się. Wilgoć natomiast spowoduje rozwój flory bakteryjnej i grzybów, które szybko skolonizują dostępne przestrzenie.
Nie ulega wątpliwości, że wygrzewanie posadzki anhydrytowej jest koniecznością. Niestety wiąże się ze sporymi nakładami z uwagi na konieczność dostarczenia dużych ilości ciepła poprzez instalację zatopiona w miąższości podkładu betonowego. Wtedy efekt suszenia będzie pełny. Proces będzie następował równomiernie, nie tylko powierzchniowo.