Spawanie mig/mag
Dwa metalowe elementy łączymy za pomocą łuku metodą spawania mig/mag. Jest ona najszybsza i najprostsza, dlatego łatwo można ją opanować. Spawanie takie może być stosowane przy łączeniu różnych rodzajów metali (czarna stal, kwasówka, aluminium), dzięki temu staje się ono uniwersalne.
Jaki gaz do spawania mig/mag?
W zależności od rodzaju spawanego materiału używamy innego gazu osłonowego. Czarną stal spawamy za pomocą jednego z dwóch rodzajów gazów osłonowych. Pierwszym jest CO2 (dwutlenek węgla) z dołączonym do butli podgrzewaczem elektrycznym. Podgrzewacz podłączamy, gdy spawanie mig/mag odbywa się w niskich zimowych temperaturach, gdy grozi zamarznięciem gazu w kompresorze.
Drugim gazem, który możemy wykorzystać przy spawaniu, jest mieszanka dwutlenku (O2) 80% z argonem (Ar)20%. Przy tym gazie nie jest już potrzebny dodatkowy system podgrzewający, ponieważ tę funkcję ma argon.
Na czym polega spawanie mig/mag?
Spoiwem jest drut elektrodowy, czyli tzw. elektroda topliwa. Spawanie mig/mag polega na topieniu drutu przykładanego do styku łączenia metalowych części. Elektroda topliwa ze zwoju przechodzi przez uchwyt trzymany przez osobę spawającą i wypływa z podajnika już jako substancja płynna. Towarzyszy temu procesowi bardzo wysoka temperatura i silny błysk.
Podczas spawania mig/mag należy chronić skórę i oczy. Musimy być odpowiednio ubrani w odzież ochronną, rękawice, buty i przyłbicę spawalniczą. Osoby leworęczne prowadzą łuk od lewej do prawej, a praworęczne od prawej do lewej. Metoda spawanie mig/mag sprawdza się nie tylko przy spawaniu różnych rodzajów metali, ale także przy różnej ich grubości.