Prusak w domu – na co uważać?
Prusak w domu to bardzo wytrwały i nieprzyjemny owad, który często współistniej wraz z ludźmi w ich przestrzeni życiowej. Szkodniki te są powszechne na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy, oraz w większości stref klimatycznych.
Cechy życia prusaków
Prusak w domu nie tylko wywołuje niesmak wśród mieszkańców domu, ale także niszczy zapasy żywności, zanieczyszczając je. W kontakcie ze śmieciami, gruzem i brudem gromadzącym się w pęknięciach prusaki w domu stanowią zagrożenie dla ludzi, ponieważ mogą powodować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych i zapalnych, poruszając się po powierzchniach mebli, kanalizacji, naczyń i artykułów higienicznych. Ponadto w trakcie życia prusaki wydzielają specjalny zapach, który wywołuje reakcje alergiczne. Nie tylko zapach prusaków, ale także chitynowa osłona zrzucana przez owady podczas linienia również prowadzi do objawów alergii.
Prusak w domu prowadzi głównie nocny tryb życia. Najczęstszymi miejscami gromadzenia się karaczanów są kuchnie, łazienki i toalety, gdzie znajdują się kryjówki, źródła pożywienia i wody. Gnieżdżą się w szybach wentylacyjnych, przy pojemnikach i zlewach, za lodówkami, pod listwami przypodłogowymi i w szczelinach.
Prusaki, najpospolitsi mieszkańcy naszych mieszkań, mogą żywić się papierem, tkaninami, skórą obuwniczą i introligatorską oraz mydłem przy braku pozostałości pożywienia ludzkiego. Jednak nawet jeśli odizolujesz wszystkie źródła pożywienia, nie oznacza to, że karaluchy opuszczą Twój dom, ponieważ są one bardzo wytrzymałe i mogą głodować przez miesiąc bez uszczerbku na zdrowiu.