Patent europejski – co warto o nim wiedzieć?

Nowoczesna gospodarka opiera się w niezwykle wysokim stopniu na własności intelektualnej. Zarówno międzynarodowe koncerny, jak i niewielkie firmy o zasięgu lokalnym, dbają o zapewnienie swoim wynalazkom jak najwyższego poziomu ochrony.  Patent europejski jest jednym z rozwiązań, które prowadzą do usprawnienia tych procesów. Co warto o nim wiedzieć?

Patent europejski – podstawowe informacje na temat rozwiązania

Nazwa rozwiązania sugeruje, że patent europejski jest wydawany przez jeden z licznych urzędów UE. Tak jednak nie jest. Organem, odpowiedzialnym za funkcjonowanie tego bytu prawnego, jest Europejska Organizacja Patentowa (w skrócie EOP, EPO lub EPOrg) z siedzibą w Monachium. Skupia ona 38 państw, zarówno członków Unii Europejskiej, jak i tych, które do niej nie należą (m.in. Serbię, Albanię czy Wielką Brytanię). Ochronę wynalazków, opartą o patenty europejskie, zapewniają również liczne kraje spoza naszego kontynentu, niekiedy nawet bardzo egzotyczne (np. Kambodża) 

Samo uzyskanie patentu europejskiego nie jest niestety procesem prostym, a do jego wad należy przewlekłość postępowania. Trwa ono niekiedy od trzech do czterech lat. W praktyce wiele zależy od stopnia komplikacji przedstawianej sprawy. Samo uzyskanie patentu pozwala na ochronę naszych rozwiązań na terenie wszystkich krajów, w których działa EOP, jednak nie od razu. Konieczne jest bowiem walidowanie patentu w każdym z krajów członkowskich. Można więc uznać, że samo uzyskanie patentu europejskiego stanowi dopiero pierwszy etap w procedurze, której zasadniczym celem ma być ochrona danego rozwiązania technologicznego. Należy jednak brać pod uwagę, że procedura ta, pomimo wszelkich niedogodności, jest znaczącym ułatwieniem, jeżeli weźmiemy pod uwagę alternatywę – uzyskanie odrębnych patentów we wszystkich krajach, w których chcielibyśmy uzyskać ochronę naszych praw do wynalazku. W tym kontekście patent europejski jest znaczącym ułatwieniem dla przedsiębiorców i wynalazców, pozwalającym na stosunkowo szybkie uzyskanie ochrony praw intelektualnych. Warto przy tym zaznaczyć, że możliwe jest zgłoszenie wynalazku zarówno bezpośrednio w EPO, jak i w krajowych instytucjach patentowych, co znacząco ułatwia przeprowadzenie procedury. Nie jest również konieczne posiadanie tłumaczenia dokumentacji patentowej na języki urzędowe Europejskiej Organizacji Patentowej w momencie zgłaszania danego rozwiązania technologicznego, trzeba się jednak liczyć z koniecznością późniejszego uzupełnienia jej o wersje w języku angielskim, niemieckim lub francuskim.