Page Experience i Core Web Vitals: nowy czynnik SEO skupiający się na szybkości witryny

Raport szybkości w Google Search Console (niedawno przemianowany na „Podstawowe wskaźniki internetowe”) oferuje dwa nowe wskaźniki wydajności: skumulowane przesunięcie układu i największe wyrenderowanie treści oraz opóźnienie pierwszego wejścia. Core Web Vitals zostały również wdrożone w narzędziach takich jak Page Speed ​​Insights czy Lighthouse.
Google ogłosił niedawno nadchodzącą poważną zmianę: wyszukiwarka opublikuje nowy sygnał Page Experience do rankingu w 2021 r., oparty na Core Web Vitals, ze szczegółowymi celami do spełnienia. Dowiedzmy się o Core Web Vitals i szczegółach ogłoszenia Google.

Page Experience: Google koncentruje się na UX i szybkości

Najpierw porozmawiajmy o harmonogramie: ogłoszenie Google zostało opublikowane 28 maja 2020 r. Według Google Webmaster Central Blog zmiana zostanie wprowadzona w maju 2021 r . 
Jeśli więc Twoja witryna nie jest jeszcze zgodna z wytycznymi, dobrą wiadomością jest to, że nadal masz czas na optymalizację swoich stron. 
Zgodnie z dokumentacją o nowym „wyglądzie strony ”:
Doświadczenie strony to zestaw sygnałów, które mierzą sposób, w jaki użytkownicy postrzegają wrażenia z interakcji ze stroną internetową poza jej czystą wartością informacyjną.

Użycie protokołu HTTP, przyjazne dla urządzeń mobilnych, reklamy pełnoekranowe i Bezpieczne przeglądanie były już udokumentowanymi sygnałami wyszukiwania. Wiadomość jest bardziej o wprowadzeniu Core Web Vitals.
Core Web Vitals to zestaw wskaźników wydajności, które mierzą rzeczywiste wrażenia użytkownika pod kątem wydajności ładowania (LCP: największa zawartość treści), interaktywności (FID: opóźnienie pierwszego wejścia) i stabilności wizualnej strony (CLS: skumulowane przesunięcie układu).

Podstawowe wskaźniki internetowe: LCP, FID i CLS

Największa zawartość farby (LCP) — wydajność ładowania

Największe wyrenderowanie treści mierzy czas renderowania największego widocznego elementu treści (w obrębie widocznego obszaru, czyli przed przewinięciem przez użytkownika).

Zgodnie z wytycznymi Google Twoje strony internetowe powinny mieć LCP poniżej 2,5 sekundy, co najmniej dla 75% odwiedzających (wliczając zarówno ruch z komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych). 

Opóźnienie pierwszego wejścia (FID) – interaktywność

Opóźnienie pierwszego wejścia (FID) to opóźnienie, którego doświadcza użytkownik podczas pierwszej interakcji ze stroną (przykład: opóźnienie w celu uzyskania informacji zwrotnej ze strony po kliknięciu elementu)
Zgodnie z wytycznymi Google, Twoje strony internetowe powinny mieć FID poniżej 100 ms, przynajmniej dla 75% odwiedzających (wliczając zarówno ruch z komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych). 

Całkowity czas blokowania jako alternatywa dla FID
Z definicji, aby zebrać FID, potrzebujesz interakcji. Nie można więc zmierzyć FID bez rzeczywistego użytkownika wchodzącego w interakcję ze stroną. Możesz zebrać Max Potential FID, czyli maksymalną teoretyczną wartość, jaką FID może mieć niezależnie od momentu interakcji. 
Max Potencjalny FID to najgorszy scenariusz. Google sugeruje użycie Total Blocking Time jako alternatywy dla FID. 

Zbiorcza zmiana układu (CLS) — stabilność wizualna

CLS mierzy łączną sumę wszystkich pojedynczych zmian układu, które występują podczas całego okresu użytkowania strony (w tym po rozpoczęciu interakcji użytkownika ze stroną), biorąc pod uwagę rozmiar danego obszaru i odległość przesunięcia. Oczekiwane przesunięcie układu (przesunięcia następujące po interakcji użytkownika o mniej niż 500 ms) nie są liczone.  
Zgodnie z wytycznymi Google Twoje strony internetowe powinny mieć CLS poniżej 0,1, co najmniej dla 75% odwiedzających (wliczając zarówno ruch na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych). 

Search Console: podstawowe wskaźniki internetowe zastąpiły raport szybkości
W listopadzie 2019 r . w Search Console oficjalnie opublikowano raport o szybkości , który zawiera 2 wskaźniki wydajności: pierwsze wyrenderowanie treści i opóźnienie pierwszego wejścia.
„Raport prędkości” w Search Console, obecnie nazywany „Core Web Vitals”, opiera się na raporcie Chrome UX (gromadzącym dane o wydajności i użytkowaniu prawdziwych użytkowników Chrome). 
FCP zostały porzucone i zastąpione przez CLS i LCP z wydaniem raportu Core Web Vitals. Kolejna – i być może subtelniejsza – zmiana: wartość FID nie jest już 95. centylem, ale 75., odzwierciedlając w ten sposób wytyczną, aby mieć 75% ruchu z FID poniżej 100 ms. 
Zbiorcza zmiana układu została zebrana (z flagą „eksperymentalna”) od maja 2019 r. w raporcie Chrome UX. Największa ContentFul Paint została wprowadzona we wrześniu 2019 r.  
Jak pisaliśmy w listopadzie 2019 roku : 
„ To są mocne oznaki, że możemy spodziewać się w przyszłości pewnych zmian w Raporcie Prędkości, z prawdopodobnie niektórymi wskaźnikami dodanymi do obecnych (lub zastępując je?). “
Wygląda na to, że mieliśmy rację! I nie bylibyśmy zaskoczeni innymi zmianami przed wydaniem Page Experience.
Ponadto musimy zaznaczyć, że FID, LCP i CLS mogą nie być w równym stopniu zainteresowane sygnałem Page Experience. Przynajmniej tak jest z punktu widzenia latarni morskiej. 
Pod koniec 2019 roku zapowiedziano już Lighthouse v6 i miało zostać wprowadzone LCP. Wspomniano również o przyszłym wykorzystaniu CLS, ale bez żadnej precyzji. Lighthouse v6 jest już wydany i zawiera CLS. Mimo to metryka nie stanowi dużej części wyniku wydajności, tylko 5%, podczas gdy LCP liczy się jako 25%.

Page Experience: silniejsza zmiana niż Speed ​​Update

Po raz pierwszy Google nie tylko promuje szybkość i ogłasza wydajność jako sygnał rankingowy, ale także definiuje precyzyjne metryki (opóźnienie pierwszego wejścia, największe malowanie treści i skumulowane przesunięcie układu), szczegółowe cele (FID < 100 ms, LCP < 2,5 sekundy i CLS < 0,1) i kontekst/metodologia (mierzone w Chrome na Twoich prawdziwych odbiorcach, co najmniej 75% Twojego ruchu powinno mieć szybkie wrażenia, niezależnie od kontekstu – mobilny lub stacjonarny).
W tym samym ogłoszeniu Google stwierdza również, że funkcja Top Stories nie będzie już wymagać AMP : 

Gdy wprowadzimy aktualizację rankingu wrażeń ze strony, zaktualizujemy również kryteria kwalifikacyjne do korzystania z funkcji Najważniejsze artykuły. AMP nie będzie już konieczne, aby artykuły były prezentowane w Top Stories na urządzeniach mobilnych; będzie otwarty na dowolnej stronie. Wraz z tą zmianą jakość strony stanie się czynnikiem rankingowym w Top Stories, oprócz wielu ocenianych czynników. 

Bardzo ciekawy jest fakt, że oba tematy są ogłaszane razem. 
W przeciwieństwie do Speed ​​Update (2018), która nie zmieniła gry, pamiętaj, że sygnał Page Experience i Web Core Vitals definiują precyzyjne cele i metodologię.  
Według innego fragmentu dokumentacji Google :

Podstawowe wskaźniki internetowe […] powinny być mierzone przez wszystkich właścicieli witryn.