Nadciśnienie tętnicze – kogo dotyka i jakie są jego objawy?

Do najczęstszych dolegliwości dotykających współczesnego człowieka zalicza się nadciśnienie tętnicze. Często ludzie nie zdają sobie nawet sprawy, że są dotknięci tą chorobą, bowiem przez bardzo długi czas może ona przebiegać bezobjawowo. Dopiero gdy pojawiają się problemy z niektórym narządami, takimi jak serce, mózg, naczynia krwionośne czy też nerki, nadciśnienie zwane także „cichym zabójcą” zostaje prawidłowo zdiagnozowane.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

O nadciśnieniu tętniczym świadczą podwyższone wyniki pomiaru ciśnienia krwi, wynoszące powyżej 140/90 mm Hg. Żeby wynik był miarodajny, należy wykonać go kilkukrotnie. Warto zakupić własny ciśnieniomierz i dokonywać takiego pomiaru również w domowym zaciszu. Wiele osób bowiem ulega tzw. syndromowi białego fartucha, który oznacza, że stres spowodowany mierzeniem ciśnienia tętniczego przez personel medyczny, może również powodować nadciśnienie tętnicze.

Trudno wskazać jedną przyczynę powodującą nadciśnienie tętnicze. Najczęściej jest to całe spektrum czynników tworzących podłoże sprzyjające wystąpieniu tej choroby. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby w starszym wieku i częściej są to mężczyźni. Występuje tutaj także czynnik dziedziczny. Nadciśnienia tętniczego mogą obawiać się także ludzie, którzy spożywają dużą ilość soli, palą papierosy, prowadzą mało aktywny tryb życia i są podatni na stres. Biorąc pod uwagę wskazane czynniki chorobowe, leczenie nadciśnienia koncentruje się nie tylko na farmakologii, ale także zmianie szkodliwych nawyków.