Mieszkanie jako inwestycja
Mieszkania pod wynajem stacją się powoli ulubioną inwestycją Polaków. Według specjalistów powodów można się doszukiwać w mentalności narodowej – podobno lubimy możliwość zobaczenia tego, w co inwestujemy. Podobny mechanizm może znaleźć zastosowanie również przy innych produktach inwestycyjnych, takich jak np. złoto kupowane w formie fizycznej. Jednak to właśnie inwestycje w mieszkania pod wynajem cieszą się tak dużą popularnością.
Dlaczego? Ma to zapewne związek z szerokimi celami inwestycyjnymi, jakie mogą być spełnione przez zakup własnego mieszkania. Począwszy od zabezpieczenia wartości kapitału, przez comiesięczne dochody z najmu, a kończąc na zabezpieczeniu przyszłości mieszkaniowej swojego potomstwa. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że inwestycje w nieruchomości powinny być jak najbardziej przemyślane. Rentowność będzie zależeć od lokalizacji, więc powinniśmy poświęcić tej kwestii dużo uwagi. Powinniśmy się również upewnić, że stan prawny naszej nieruchomości jest w porządku.
Warto też pamiętać, że inwestycje tego typu nie są pozbawione wad jak choćby częsta konieczność remontów i odświeżenia przy zmianie najemcy, a także koszt wyposażenia. Częstym zakresem prac remontowych, jakie należy przeprowadzić po zakończeniu najmu jest odświeżenie ścian, które mogły się zabrudzić od nieuważnego użytkowania. Szczególnie, jeśli najemca miał dziecko. Sposobem zabezpieczenia ścian przed niesfornymi dziećmi jest stosowanie wysokiej klasy farb zmywalnych i impregnatów. Jeśli przyjdzie jednak najgorsze i musimy przeprowadzić gruntowne malowanie przed wynajęciem kolejnemu najemcy oprócz wysokiej klasy farb powinniśmy pamiętać o użyciu dobrego sprzętu malarskiego, który uchroni nas przed łuszczeniem i odpadaniem farby.
Podpisując umowę najmu z kolejną osobą należy pamiętać o punkcie nakazującym przywrócenie mieszkania do pierwotnego stanu przy zakończeniu najmu, lub wykupienie ubezpieczenia OC zabezpieczającego nas przed przykrymi niespodziankami.