Jak działa układ wydechowy w samochodzie
Układ wydechowy spełnia ważną funkcję w każdym samochodzie. Mieszanka paliwowa spalana w komorze silnika wydziela spaliny, które przechodzą przez kilka elementów układu wydechowego, a następnie są wypuszczane do atmosfery.
Gdzie wędrują spaliny
Zaraz po opuszczeniu silnika spaliny trafiają do kolektora wydechowego, który jest pierwszym elementem całego układu. Następną rzeczą na drodze jest sonda lambda, która jest odpowiedzialna za dopasowanie składu mieszanki paliwowej. W dzisiejszych samochodach spotkać można drugą sondę lambda. Jej zadanie to kontrolowanie jakości spalin pod względem jej szkodliwości dla środowiska.
Katalizator to kolejny element. Jego rola to oczyszczanie spalin z toksycznych substancji. Zaraz po nim znajduje się tłumik dźwięku (tak zwany tłumik środkowy). Jak nazwa wskazuje pełni on funkcję wyciszającą hałas. Coraz częściej spotkamy też filtr cząstek stałych. Jest on montowany głownie w samochodach napędzanych olejem napędowym. Jego główną rola to oczyszczanie spalin z cząsteczek sadzy. Na samym końcu znajduje się tłumik końcowy. Główne zadanie to przede wszystkim redukcja hałasu. Gdyby go nie było – hałas byłby nie do wytrzymania.
Jak wiadomo każdy z wyżej wymienionych elementów jest istotny. Dlatego należy dbać o to, aby cały układ wydechowy był w utrzymany dobrym stanie. Umiejscowienie układu pod samochodem sprawia, że jest on narażony praktycznie nieustannie na działanie warunków atmosferycznych. Zwłaszcza zimą, gdy ulice posypywane są solą, cały układ pracuje w trudnych warunkach.
To co psuje się najczęściej to tłumik środkowy i końcowy. Warto jest nie oszczędzać i udać się po dobrej jakości części samochodowe. Dzięki temu zyskamy spokój na dłużej.