Fotowoltaika dla rolników- co warto wiedzieć?
Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się już coraz częściej na naszych polskich dachach. Poszukiwanie idealnego systemu dostarczania zielonej energii stało się celem nadrzędnym także dla wielu gospodarstw rolnych. Ze względu na intensywną tendencję do automatyzacji wielu procesów w rolnictwie, nieustannie rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wraz ze zużyciem rośnie także wysokość rachunków za prąd, którego ceny także systematycznie rosną i raczej szybko to się nie zmieni.
Jak płacić mniej za prąd w gospodarstwie rolnym?
Poza oszczędnościami i redukcją zużycia, a także zakupem energooszczędnych maszyn i urządzeń kierunek jest tylko jeden – pozyskać darmowy prąd. Aby jednak było to możliwe niezbędna jest wcześniejsza inwestycja, dlatego instalacje fotowoltaiczne dla rolników cieszą się rosnącą popularnością. Dzięki nim właśnie możemy się cieszyć własnym, darmowym prądem. Jeśli nadwyżki wytworzonej energii oddamy do sieci i staniemy się prosumentami, możemy liczyć na znacznie niższe koszty odkupu energii w ciągu roku w razie gdyby istniejąca instalacja przestała wystarczać.
Aby całkowicie uniezależnić się od systemu i firm energetycznych konieczny byłby dodatkowy montaż niestety jeszcze wciąż kosztownych akumulatorów, w których przechowywalibyśmy nadwyżki energii. Jest to jednak całkiem realne rozwiązanie. Co więcej, pojawia się coraz więcej dotacji, dzięki którym instalacje fotowoltaiczne dla rolników są dofinansowywane. Możesz dokonać z odpisów amortyzacyjnych, lub też obniżyć swój podatek rolny (korzystając z ulgi inwestycyjnej nawet do 15 lat).