Dlaczego mikroekonomia jest niezbędna do tego, by firma osiągneła sukces?
By móc skutecznie prowadzić odnoszącą sukcesy firmę, trzeba poznać tajemnice mikroekonomii. Pozwala ona opracować odpowiednie strategie biznesowe, które umożliwiają wypracowanie zysków i uniknięcie strat. Mikroekonomia pomaga w formułowaniu polityk gospodarczych, które zwiększają wydajność produkcyjną i prowadzą do większego dobrobytu społecznego. Mikroekonomia wyjaśnia działanie gospodarki kapitalistycznej, w której poszczególne jednostki mogą swobodnie podejmować własne decyzje.
Alfred Marhsall jest uważany przez wielu historyków ekonomii za ojca mikroekonomii. Brytyjski ekonomista Alfred Marshall zdefiniował ekonomię jako naukę o człowieku w zwykłym biznesie życiowym. Marshall twierdził, że przedmiotem było zarówno badanie bogactwa, jak i badanie ludzkości. Teoria Marshalla została zaprojektowana, aby służyć dwóm głównym celom: integracji teorii podziału dochodu z ogólną teorią wartości oraz zlikwidowaniu luki między teorią ekonomii a praktyką biznesową.
Mikroekonomia koncentruje się na roli, jaką konsumenci i przedsiębiorstwa odgrywają w gospodarce, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu podejmowania decyzji przez te dwie grupy. Decyzje te obejmują, kiedy konsument kupuje towar i za ile, lub w jaki sposób firma ustala cenę, jaką będzie pobierać za swój produkt. Opierając się na równowadze mikroekonomii w różnej sytuacji i zależności między czasem a różnymi modelami ekonomicznymi, mikroekonomia dzieli się na trzy różne typy, a mianowicie mikrosatykę, mikrostatykę porównawczą i mikrodynamikę.
Mikroekonomia to nauka o zachowaniu jednostek, gospodarstw domowych i firm w procesie podejmowania decyzji i alokacji zasobów. Generalnie dotyczy rynków towarów i usług oraz zajmuje się kwestiami indywidualnymi i ekonomicznymi. W jaki sposób firmy decydują o cenie za swoje nowe, eleganckie gadżety? Dlaczego niektórzy ludzie są gotowi zapłacić więcej za produkt niż inni? Jak twoje decyzje wpływają na cenę swoich produktów przez korporacje? Odpowiedzią na wszystkie te pytania i wiele innych jest mikroekonomia.
W swojej najprostszej i zwięzłej definicji ekonomia to nauka o tym, jak społeczeństwo wykorzystuje swoje ograniczone zasoby. Ekonomia to nauka społeczna zajmująca się produkcją, dystrybucją i konsumpcją towarów i usług. Konkretne koncepcje, na których skupia się mikroekonomia to: użyteczność krańcowa i popyt, malejące zwroty i podaż, elastyczność popytu. Jednym z głównych celów mikroekonomii jest ocena metod stosowanych przez rynki do ustalania względnych cen towarów i usług oraz przydzielanie ograniczonych zasobów do wielu alternatywnych zastosowań.
Dlaczego jest to tak istotne dla funkcjonowania firm? Mikroekonomia pomaga firmom zrozumieć, dlaczego konsumenci decydują się wydawać pieniądze i na co. Nauka stojąca za sposobem, w jaki konsumenci, a nawet firmy kupują, może wpływać na to, co jest sprzedawane, jak i dlaczego. Dla większości konsumentów pieniądze są ograniczonym zasobem. Aby wydawać pieniądze, dokonują wyborów między potrzebami a potrzebami. Mikroekonomia pomaga w planowaniu biznesowym, pomaga społeczności biznesowej w planowaniu kosztów, produkcji itp. w przewidywaniu popytu w celu maksymalizacji zysków. Mikroekonomia jest przydatna w wyjaśnianiu, w jaki sposób mechanizm rynkowy determinuje cenę w gospodarce wolnorynkowej.
Mikroekonomia jest na dobrą sprawę integralną częścią życia każdego z nas. Podejmujesz ekonomiczne decyzje dotyczące przydziału czasu, decydując, jak spędzić każdą minutę dnia. Decyzje ekonomiczne dotyczące alokacji dochodów podejmujesz, decydując, ile kupić różne towary i usługi, a ile zaoszczędzić. Nauka mikroekonomii pomaga ludziom zrozumieć otaczający ich świat. Pozwala ludziom zrozumieć ludzi, firmy, rynki i rządy, a tym samym lepiej reagować na zagrożenia i możliwości, które pojawiają się, gdy coś się zmienia.