Czy to już mobbing?

Mobbing w miejscu pracy jest pojęciem zapewne już bardzo dobrze znanym, każdy spotkał się z nim przynajmniej raz w swoim życiu. Czasem możemy zastanawiać się jednakt nad tym, czy dane zachowania, których jesteśmy świadkami bądź ofiarami, można uznać już za zachowania mobbingowe. Aby można było mówić o tym, że jakieś zachowanie jest lobbingiem, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Długotrwałość oraz powtarzalność zachowań

Ważnym jest uświadomienie sobie, że mobbing nie jest zachowaniem pojedynczym. Nie jest to zachowanie, które zdarza się raz czy też dwa. Jest to kompleks działań, który przez dłuższy okres czasu kierowany jest w stronę ofiary. Uważa się, że za zachowanie mobbingowe można uznać takie, które powtarzają się co najmniej raz w tygodniu i trwają od około sześciu miesięcy.

Brak równowagi sił pomiędzy ofiarą a osobą mobbingującą

Wystąpienie braku równowagi sił pomiędzy ofiarą a mobberem jest również konieczne do tego aby można było mówić o danym zachowaniu jako o mobbingowym. Tyczyć się to może przede wszystkim dwóch rzeczy. Po pierwszy nierównowaga ta może być związana z wyższą pozycją sprawcy mobbingu w hierarchii organizacji. Nierównowaga ta może być związana także z tym, że ofiara jest terroryzowana przez większą grupę pracowników o podobnej pozycji w danej organizacji, zdarzyć się jednak może sytuacja, w której ofiarą będzie osoba z wyższą pozycją od osób atakujących.

Celowość działań

Warunek ten związany jest z tym, że każde negatywne zachowanie, które skierowane jest w ofiarę, jest zachowaniem celowym. Nie ma tutaj mowy o przypadku lub o nieszczęśliwym zbiegu okoliczności. Osoba, która jest sprawcą mobbingu z pełną świadomością podejmują niektóre działania, które mają za zadanie zaszkodzić atakowanej osobie.

Negatywne skutki dla zdrowia ofiary

Jest to jeden z warunków aby można było określić jakieś zachowanie jako mobbing. Negatywne skutki dla zdrowia ofiary pojawiają się po dłuższym czasie trwania zachowań mobbingowych.