Czy można uratować zalany laptop?
Wylałeś napój na laptopa? Postępuj zgodnie z naszymi krokami, aby zminimalizować szkody
Jak uniknąć zalania komputera?
Najbezpieczniej byłoby nie jeść ani nie pić podczas pracy z komputerem. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej i często zdarzają się „nagłe“ wypadki, które prowadzą do bliskiego spotkania wrażliwych podzespołów elektronicznych z kawą, herbatą, sokiem czy czerwonym winem. Niezależnie od rodzaju cieczy, należy reagować natychmiast.
Jakie czynności należy wykonać po zalaniu laptopa?
Pamiętaj, szybkość jest najważniejsza. Im szybciej postępujesz zgodnie z tym przewodnikiem, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie uratować tonącego laptopa
- Najważniejsze jest wyłączenie wszystkich źródeł prądu (zasilacza, akumulatora).
- Trzeba zapobiec przedostaniu się cieczy w głąb urządzenia. W tym celu należy odwrócić je do góry nogami (z otwartą pokrywą) i zostawić tak na dwie doby do wyschnięcia. Zbyt szybka próba ponownego uruchomienia laptopa, notebooka lub komputera może doprowadzić do zwarcia i podniesienia kosztów naprawy.
- Zalecane jest jak najszybsze dostarczenie zalanego urządzenia do specjalistycznego punktu usługowego, nawet nie czekając na całkowite wyschnięcie płynu. W najkorzystniejszej sytuacji naprawy będzie wymagała tylko klawiaturą. W skomplikowanych przypadkach, po odparowaniu wody, pozostałe substancje osadzają się na podzespołach we wnętrzu urządzenia i prowadzą do ich uszkodzenia. Ponieważ korozja może postępować bardzo szybko, ważne jest niezwłoczne pokazanie laptopa specjaliście.
- Największe niebezpieczeństwo uszkodzenia elektroniki jest przy napojach słodzonych lub kwaśnych, ze względu na elektrokorozję. W takich przypadkach do punktu naprawy należy udać się błyskawicznie.
Mamy nadzieję, że te powyższe rady wystarczą, aby uratować Twój sprzęt.